Kaulu smadzeņu darbības traucējumi

Fankoni anēmija

Fankoni anēmija (FA) ir reta, iedzimta, vairāku orgānu slimība, kurai raksturīga samazināta asins šūnu ražošana (pancitopēnija), paaugstināts vēža attīstības risks un dažādas iedzimtas orgānu anomālijas.

Pārmantojamības tips un imūnpatoģenēze

Fanconi anēmiju izraisa mutācija kādā no vismaz 17 dažādiem gēniem (FANCA līdz FANCQ). Citi iespējamie ģenētiskie apakštipi var skart RAD51 (FANCR), BRCA1 (FANCS), UBE2T (FANCT), XRCC2 (FANCU) gēnus. Šī slimība visbiežāk pārmantojas autosomāli recesīvi, bet iespējams arī ar X hromosomu saistīts pārmantojamības tips.

Fankoni anēmijas gadījumā ir traucēta DNS bojājumu labošanas sistēma, kas izraisa genoma nestabilitāti un traucētu šūnu dalīšanos. Raksturīgs arī hematopoētisko cilmes šūnu (asins šūnu priekšteču) zudums. Prenatālās attīstības laikā (pirms dzimšanas) šie traucējumi izraisa iedzimtu anomāliju veidošanos, bērnībā augšanas aizturi, bet pieaugušo vecumā - orgānu paaugstinātu jutību pret toksiskām vielām, starojumu, kā arī paaugstinātu vēža risku.

Klīniskās izpausmes

Pacientiem ir raksturīgs samazināts asins šūnu skaits (pancitopēnija), dažādas iedzimtas anomālijas un paaugstināts vēža risks.

Fankoni anēmijas pacientiem var būt samazināts asinsreces šūnu skaits (trombocitopēnija), sarkano asinsšūnu skaits (makrocītiska anēmija) vai samazināts visu asinsšūnu skaits (pancitopēnija).

Dažādas iedzimtas anomālijas ir 60-75% pacientu. Šiem pacientiem raksturīgas ādas īpatnības - viegli pigmentēti ādas laukumi (café-au-lait spots), mazs augums, pirkstu, īpaši īkšķa anomālijas, mugurkaula defekti un citas skeleta anomālijas. Var būt maza galva (mikrocefālija) vai sejas anomālijas, nieru anomālijas (hidronefroze, netipiski novietota, displastiska vai trūkstoša niere), dzimumorgānu anomālijas (mazi dzimumorgāni, hipospādija, nenoslīdējuši sēklinieki, dzemdes anomālijas, neauglība), dzirdes traucējumi, iedzimtas sirdskaites (atvērts ductus arteriosus, kambaru starpsienas defekti, aortas koarktācija), zarnu attīstības traucējumi vai centrālās nervu sistēmas anomālijas (hidrocefālija, smadzenīšu hipoplāzija, corpus callosum atrēzija). Šai slimībai raksturīgi arī iekšējo sekrēcijas dziedzeru darbības traucējumi (1. tipa cukura diabēts, hipotireoze, virsnieru mazspēja).

Ļaundabīgas slimības visbiežāk skar asinsrades sistēmu (leikēmija un mielodisplastisks sindroms), bet ir paaugstināts arī citu vēžu risks.

Diagnostika

  • Klīniskās izpausmes;
  • Pilna asins aina (trombocitopēnija, makrocitāra anēmija, pancitopēnija);
  • Molekulāri-ģenētiskie izmeklējumi.

Ārstēšana

Alogēna cilmes šūnu transplantācija. Asins komponentu transfūzijas. Androgēni. Granulocītu koloniju stimulējošais faktors. Var būt nepieciešama ķirurģiska ārstēšana anomāliju gadījumā.

Prognoze

Atkarīga no slimības izpausmju smaguma. Galvenais mirstības cēlonis ir ļaundabīgi audzēji, tādēļ svarīgas regulāras pārbaudes. Ar cilmes šūnu transplantāciju Fankoni anēmiju iespējams izārstēt.

Izplatība Aptuveni 1 : 100 000 līdz 1 : 250 000 iedzīvotāju.


Tatjana Prokofjeva pediatrs, imunologs, Bērnu klīniskā universitātes slimnīca
Zane Lucāne ģimenes ārsts, Rīgas Stradiņa universitātes Imunoloģijas specialitātes rezidents
Ieva Nokalna pediatrs, imunologs, Bērnu klīniskā universitātes slimnīca
Lota Ozola pediatrs, pneimonologs, imunologs, Bērnu klīniskā universitātes slimnīca
Adīne Kaņepa internists, alergologs, Rīgas Stradiņa universitātes Imunoloģijas specialitātes rezidents
Evelīna Možeitoviča Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultātes students
Baiba Šlisere laboratorijas ārsts, P. Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca
Inga Nartiša laboratorijas ģenētiķis, Bērnu klīniskā universitātes slimnīca, Rīgas Stradiņa universitāte
Nataļja Kurjāne internists, imunologs, P. Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca, Rīgas Stradiņa universitāte

Fundamentālo un lietišķo pētījumu projekts Nr. lzp-2020/1-0069